Hírek - Utazás
Siet a parlament a visszadobott vízum-megállapodással
2008.10.21
Még ebben a hónapban, de legkésõbb november elején újra szavazhat az Országgyûlés az amerikai vízummentességhez szükséges utolsó megállapodás kihirdetésérõl szóló törvényrõl, amelyet Sólyom László köztársasági elnök hétfõn visszaküldött az Országgyûlésnek - jelentette ki Szili Katalin házelnök kedden az MTV Napkelte címû mûsorában.A házelnök szerint ilyen esetekben újra lefolytatják a törvény záró vitáját, majd ismét lesz záró szavazás is. Az alkotmány értelmében, ha az Országgyûlés újra elfogadja az amerikai vízummentességhez szükséges utolsó megállapodás kihirdetésérõl szóló törvényt, akkor Sólyom Lászlónak már nincs mérlegelési lehetõsége, köteles aláírni és öt napon belül kihirdetni a törvényt.
A bûnügyi adatok cseréjérõl szóló egyezményt egy hete ratifikálta az Országgyûlés. Az államfõ azonban arra kérte az Országgyûlést, hogy a megállapodást csak azután fogadja el újra, hogy az ujjlenyomat-nyilvántartás hazai szabályait megnyugtatóan rendezte.
Az adatcsere-megállapodás lehetõvé teszi az amerikai hatóságok számára, hogy megvizsgálják, egy birtokukban lévõ ujjlenyomat szerepel-e a magyar ujjlenyomat-adatbázisban. A magyar nyilvántartásban azonban bûncselekmény elkövetésével nem vádolt emberek ujjlenyomatai is benne vannak.
Sólyom hétfõn azt mondta: "úgy találtam, hogy ez az egyezmény nem vet fel alkotmányossági problémát, viszont olyan veszélyek vannak, hogy az egyezmény túlságosan széles körben enged meg hozzáférést az amerikai félnek a magyar bûnügyi nyilvántartáshoz".









